DÜRBÜN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDELİM?

Doğaya çıktığınız zaman birçok hayvan sizden korkup kaçacaktır. Ancak onlar da doğanın güzelliğinin bir parçası olduğundan dolayı sakince izlemek isteyebilirsiniz.Dürbün ile araziyi, bitki örtüsünü ve canlıları rahatça gözlemyelebilirsiniz. Peki dürbün alırken hangi özelliklere dikkat etmeliyiz?

Dürbün tercihinizi yaparken her şeyden önce ihtiyacınızı belirlemeniz gerekir. Kuş, yaban hayatı, keşif, denizcilik ve genel kullanım maksadıyla ihtiyacınızın olabileceği dürbünler çok fazla çeşit ve özelliklere sahiptir. Belli başlı kriterleri olsa da maalesef aynı değerlere sahip iki dürbünden aynı verimi almanız mümkün olmayacaktır.

En yaygın kullanımı olan dürbünler çift lensli dürbünlerdir. Küçük boyutlu, tek lensli dürbünler ise taşıması kolay ancak uzun süre gözetleme için pek konforlu değildir.

Dürbün Temel Değeri

Dürbün modelleri ; 8×25, 7×50, 7-15×32 gibi temel değerler ile ifade edilir.  İlk değer büyütme, ikinci değer ise kullanılan merceğin boyutu diyebileceğimiz çapı belirtir. Bu değer aynı zamanda fiyatı belirleyen en önemli faktördür.

Büyütme 7-15 gibi birkaç sayı belirtiyorsa bu dürbünün 7 ile 15 kat arası büyütme ayarlı olduğu anlamına gelir.

Mercek çapı büyüdükçe daha çok ışık toplayabilir. Dürbünün daha çok ışık toplaması; uzak nesneleri daha net görmenizi ve geniş görüş açısı sağlayacaktır. Yaban hayatı gözlemleyenlerin en az 50mm mercek çapı olan dürbünleri tercih etmesinde fayda vardır.

Fark Yaratan Detaylar
Vortex’in Solo modeli küçük boyutuna rağmen güzel bir görüşe sahiptir.

Dürbünlerin tüm değerleri aynı olsa bile görüntü kaliteleri birbirinden farklı olabilir. Bu en başta kullanılan merceğin kalitesinden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla üretici firmanın güvenilirliği önemlidir.

Çin malları genellikle yüksek değerler belirterek satış yapmakta ancak görüşü karşılaştırıldığında büyük farklar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca zamanla mercekte bulanıklaşma veya netlik kaybı ortaya çıkmaktadır.

*Kaplama ( Coating) ; İç kaplama merceğin çevresinin kaplanmasıyla ilgili teknik bir işlemdir. Merceğin aldığı ışığın dışarı çıkmasını engelleyerek verimi arttırır. Dış kaplama ise gözümüzle gördüğümüz merceği çeşitli fiziksel etkenlerden koruyan kaplamadır. Her iki kaplamanın kalitesi; dürbünü çeşitli şartlar altında verimli kullanabileceğiniz süreyi belirler.

*Odaklama (Focus); dürbün ile baktığınız çeşitli mesafelerde oluşan bulanıklığı gidererek net bir görüntü almanızı sağlayan vazgeçilmez bir ayardır. Çift mercekli dürbünlerde her iki merceğin (gözde bozukluk var ise) ayrı ayrı ayarı olabileceği gibi tek bir noktadan da ayar yapılabilmektedir.

*Çıkış Deliği ( Exit Pupil) ; Merceğin çapı ve büyütme katsayısıyla orantılı bir değer olan çıkış deliğinin büyüklüğü düşük ışık koşullarında, oranla daha fazla ışık alarak görüş almanızı sağlar.

*Görüş Alanı (Field of View) ; Kullanırken, net görüş sağladığınız alanın genişliğini belirtir. 86/1000m gibi bir değer  ; 1000m mesafede bir nesneye odaklandığınızda 86 m genişliğinde bir alanda görüş sağlayabilirsiniz demektir. Bu değer; merceğin çapı ve büyütme katsayısıyla bağlantılı olduğu gibi özellikle kuş gözlemcilerinin dürbün tercihinde etkilidir.

*Göz aralığı ( Eye Relief) ; Rahat bir görüş alabilmeniz için gözünüz ile mercek arasında olması gereken mesafe. Göz lastiği olan dürbünlerde bunu fark etmezsiniz bile ancak göz lastiği yok ise dürbünü tutarken baş ve işaret parmağınızın konumunu bu mesafeye göre ayarlamanız gerekebilir.